D38999/20WF11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Depth :
36.9mm
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Length :
32.74mm
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
19-11
Body Plating :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
1.25kV
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2011
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Datasheets
D38999/20WF11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11SB Overview
D38999/20WF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER