D38999/20WF11SAL
Mfr.Part #
D38999/20WF11SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
F
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
Flange
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Published :
HTS Code :
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Wall
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF11SAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11SA-LC Overview
D38999/20WF11SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT