D38999/20WF11SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Wall
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11SA-LC Overview
D38999/20WF11SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT