D38999/20WF11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
19-11
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11SA Overview
D38999/20WF11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER