D38999/20WF11SA
Mfr.Part #
D38999/20WF11SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielded
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-11
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Datasheets
D38999/20WF11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded