D38999/20WF11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
No
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
19-11
Datasheets
D38999/20WF11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11SA Overview
D38999/20WF11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER