D38999/20WF11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
19-11
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11SA Overview
D38999/20WF11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER