D38999/20WF11PNLC
Mfr.Part #
D38999/20WF11PNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Length (mm) :
31.5
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Military Standard Series :
Series III
ECCN (US) :
EAR99
Polarization :
N
Shell Size, MIL :
F
Product Depth (mm) :
36.5
Includes :
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Terminals :
11
Product Height (mm) :
36.5
EU RoHS :
Not Compliant
Features :
Insulation Resistance (MOhm) :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Automotive :
No
Number of Contacts :
11
PPAP :
No
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shell Plating :
Cadmium
Mating Style :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Gender :
Pin
Contact Size :
16
Termination Method :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Note :
Contacts Not Included
Wire Size (AWG) :
Less Contact :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-C-38999
Type :
Circular
Mounting :
Flange Mount
Package :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Gender :
RCP
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size / Insert Arrangement :
Number of Positions :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Base Product Number :
D38999/20WF
Body Orientation :
Straight
Datasheets
D38999/20WF11PNLC
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT