D38999/20WF11PNL
Mfr.Part #
D38999/20WF11PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
ECCN (US) :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Polarization :
N
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
Pin
Contact Type :
Crimp
Product Length (mm) :
31.5
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
EU RoHS :
Not Compliant
Gender :
RCP
Number of Contacts :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Mounting :
Flange Mount
Less Contact :
yes
Termination Method :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mating Style :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Cycle (Cycles) :
500
Package :
Bulk
Wire Size (AWG) :
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-C-38999
Number of Ports :
1
Packaging :
Bulk
Product Height (mm) :
36.5
Body Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
F
Housing Color :
Olive Drab
Shell Plating :
Cadmium
Features :
Includes :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Terminals :
PPAP :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Type :
Circular
Military Standard Series :
Series III
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Automotive :
No
Insulation Resistance (MOhm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Contact Shape :
Circular
Base Product Number :
D38999/20WF
Mounting Feature :
Flange
Shell Size / Insert Arrangement :
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Product Depth (mm) :
36.5
Datasheets
D38999/20WF11PNL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT