D38999/20WF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Quantities :
11
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Size :
16
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11PN Overview
D38999/20WF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER