D38999/20WF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Quantities :
11
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
11
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Length :
32.74mm
Datasheets
D38999/20WF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11PN Overview
D38999/20WF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER