D38999/20WF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Depth :
36.9mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Length :
32.74mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Quantities :
11
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
19-11
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Current Rating :
13A
Datasheets
D38999/20WF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11PN Overview
D38999/20WF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER