D38999/20WF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Size :
16
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
11
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Length :
32.74mm
Number of Positions :
11
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Quantities :
Depth :
36.9mm
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11PN Overview
D38999/20WF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER