D38999/20WF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
11
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
IEC Conformance :
Length :
32.74mm
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Depth :
36.9mm
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Quantities :
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Size :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded