D38999/20WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11PE
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
19-11
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11PE Overview
D38999/20WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER