D38999/20WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WF11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11PE Overview
D38999/20WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER