D38999/20WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Orientation :
E
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
19-11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20WF11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11PE Overview
D38999/20WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER