D38999/20WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
19-11
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
E
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
11
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WF11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11PE Overview
D38999/20WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER