D38999/20WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11PE
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
19-11
Shell Size, MIL :
F
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WF11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11PE Overview
D38999/20WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER