D38999/20WF11PDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WF11PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PD-LC Overview
D38999/20WF11PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT