D38999/20WF11PDL
Mfr.Part #
D38999/20WF11PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11PDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
16
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF11PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PD-LC Overview
D38999/20WF11PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT