D38999/20WF11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
19-11
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Orientation :
D
Number of Positions :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11PD Overview
D38999/20WF11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER