D38999/20WF11PD
Mfr.Part #
D38999/20WF11PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Published :
Shell Size, MIL :
F
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Panel Mount
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11PD Overview
D38999/20WF11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER