D38999/20WF11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Pin
Orientation :
D
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Published :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Empty Shell :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11PD Overview
D38999/20WF11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER