D38999/20WF11PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11PCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
Contact Size :
16
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Published :
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF11PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PC-LC Overview
D38999/20WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT