D38999/20WF11PCL
Mfr.Part #
D38999/20WF11PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
F
Contact Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
Housing Color :
yes
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
yes
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Bulk
Datasheets
D38999/20WF11PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PC-LC Overview
D38999/20WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT