D38999/20WF11PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Size :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WF11PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PC-LC Overview
D38999/20WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT