D38999/20WF11PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#16 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
19-11
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Conesys D38999/20WF11PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PC-LC Overview
D38999/20WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT