D38999/20WF11PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
F
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
11
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
19-11
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PC-LC Overview
D38999/20WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT