D38999/20WF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
C
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Empty Shell :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF11PC
Conesys D38999/20WF11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11PC Overview
D38999/20WF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER