D38999/20WF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded