D38999/20WF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11PC Overview
D38999/20WF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER