D38999/20WF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WF11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11PC Overview
D38999/20WF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER