D38999/20WF11PBL
Mfr.Part #
D38999/20WF11PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11 Position
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Maximum Voltage Rating :
1250VDC|900VAC
Termination Type :
Crimp
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Filter Feature :
No
Amphenol
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN (US) :
EAR99
Shielding :
yes
Mating Style :
Threaded
Shell Size :
19
Number of Ports :
1
Tradename :
Coupling Type :
Threaded
RoHS :
N
Service Rating :
II
Mounting Angle :
Straight
DIN Conformance :
No
Voltage Rating :
1250VDC/900VAC
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, EMI SHIELDED
Number of Terminals :
11
Contact Plating :
Gold
Body/Shell Style :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Classification :
11Signal
Contact Style :
Pin
Type :
Circular
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Insert Material :
Hard Dielectric
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Shell Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Gender :
RCP
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Less Contact :
Rad Hardened :
Product :
Receptacles
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
JESD-609 Code :
e4
Strain Relief :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Mounting Style :
Wall
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Empty Shell :
Contact Gender :
Pin
Mixed Contacts :
Wire Size (AWG) :
Contact Size :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Product Length (mm) :
Subcategory :
Circular Connectors
Military Standard Series :
Series III
Shell Style :
Wall Mount
Total Number of Contacts :
11
Polarization :
B
Shell Size / Insert Arrangement :
Number of Contacts :
Housing Color :
Olive Drab
Sealing :
Meets IP67
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Termination Method :
Crimp
Family :
D38999
Mounting :
Wall Mount
Product Depth (mm) :
36.9
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Height (mm) :
36.9
Brand :
Amphenol Aerospace
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Body Orientation :
Straight
Series :
D38999 III
Datasheets
D38999/20WF11PBL
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 11 Position Positions CADMIUM PLATED
D38999/20WF11PB-LC Overview
D38999/20WF11PB-LC Features
D38999 III series
D38999/20WF11PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT