D38999/20WF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
No
Length :
32.74mm
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
Mount :
Wall
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
36.9mm
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11PB Overview
D38999/20WF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER