D38999/20WF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
36.9mm
Orientation :
B
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Wall
MIL Conformance :
yes
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Length :
32.74mm
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded