D38999/20WF11PB
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.74mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Published :
Empty Shell :
No
Depth :
36.9mm
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Number of Positions :
11
Mount :
Wall
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11PB Overview
D38999/20WF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER