D38999/20WF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Wall
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
11
Gender :
Receptacle
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Length :
32.74mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
F
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Depth :
36.9mm
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11PB Overview
D38999/20WF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER