D38999/20WF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
No
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mount :
Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Depth :
36.9mm
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Number of Positions :
11
Length :
32.74mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Empty Shell :
Orientation :
B
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
19-11
Published :
2011
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11PB Overview
D38999/20WF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER