D38999/20WF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Depth :
36.9mm
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
JESD-609 Code :
e4
Length :
32.74mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Published :
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11PB Overview
D38999/20WF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER