D38999/20WF11PAL
Mfr.Part #
D38999/20WF11PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
32.74mm
Contact Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Wall
Number of Positions :
11
Published :
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
11
Depth :
36.9mm
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WF11PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PA-LC Overview
D38999/20WF11PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT