D38999/20WF11PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11PAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Housing Color :
Olive Drab
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Wall
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Length :
32.74mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Depth :
36.9mm
Radiation Hardening :
Number of Positions :
11
Datasheets
D38999/20WF11PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11PA-LC Overview
D38999/20WF11PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT