D38999/20WF11PA
Mfr.Part #
D38999/20WF11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Empty Shell :
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WF11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11PA Overview
D38999/20WF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER