D38999/20WF11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WF11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded