D38999/20WF11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11PA Overview
D38999/20WF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER