D38999/20WF11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Orientation :
A
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11PA Overview
D38999/20WF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER