D38999/20WF11JD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11JD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Number of Pins :
11
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-11
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11JD-LC Overview
D38999/20WF11JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11JD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT