D38999/20WF11HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF11HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11HD Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.