D38999/20WF11HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF11HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11HD Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WF11HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER