D38999/20WF11HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
11
HTS Code :
Number of Pins :
16
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-11
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
11
ECCN Code :
EAR99
Published :
2001
Orientation :
D
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WF11HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11HD Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WF11HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER